سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اخبار > برگزاری کنفرانس سران تغییرات آب و هوایی ملل متحد در کاتوویتسه لهستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کنفرانس سران تغییرات آب و هوایی ملل متحد در کاتوویتسه لهستان

صبح امروز دوشنبه دوازدهم آذرماه، کنفرانس سران تغییرات آب و هوایی ملل متحد با حضور  شمار زیادی از روسای جمهور، معاونین، نخست وزیران ، وزرا و مقامات ارشد کشورهای عضو ملل متحد با شعار « تغیبر با هم» با سخنان نخست وزیر فیجی رییس قبلی کنفرانس آغاز بکار کرد.

مهم‌ترین مباحث این نشست اجرایی شدن معاهده پاریس و کاهش گازهای گلخانه ای برای جلوگیری از گرم شدن کره زمین و آثار مخرب  آن از جمله مهاجرتهای دسته جمعی و گسترش فقر، تهدید امنیت غذایی و تنش‌های اجتماعی و همچنین نحوه مشارکت عملی و مالی کشورهای توسعه یافته و انتقال تکنولوژی در کنار دیگر کشورها برای دست یابی به این هدف می باشد. دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن اعلام خطرجهانی تغییرات اقلیمی از وجوه مثبت تغییر به رویکرد اقتصاد کربن که مولد ۶۵ میلیون شغل جدید است اشاره نمود.

از سوی جمهوری اسلامی ایران نیز یک هیات تخصصی به ریاست دکتر ناصر مقدسی، مشاور امور بین الملل رییس سازمان محیط زیست کشورمان در این نشست حضور دارند و در کمیته ها و جلسات فنی و کاری که از دو روز گذشته شروع شده و تا ۲۴ آذرماه ادامه خواهد داشت مشارکت فعال دارد. 

جمهوری اسلامی ایران  ریاست کشورهای محور در حال توسعه  تحت عنوان LMDC / گروه همفکر کشورهای در حال. توسعه را برعهده دارد و تلاش دارد تا در همکاری نزدیک با دیگر گروهها جبهه قوی را در مقابل کشورهای صنعتی که مسئولیت تاریخی گرمایش جهانی را به عهده دارند ایجاد نماید. 

گفتنی است نخست وزیر فیجی در ابتدای جلسه پس از سخنرانی در خصوص اهمیت توافقات زیست محیطی بین المللی ریاست کنفرانس را به اندژی دودا رییس جمهوری لهستان تحویل داد. 

علاوه بر رییس جمهوری میزبان، دبیرکل ملل متحد، رییس مجمع عمومی ملل متحد، وزیر محیط زیست لهستان، مدیرعامل بانک جهانی و معاون وزیر محیط زیست لهستان و رییس دبیرخانه کاپ ۲۴ سخنرانی و بر اهمیت اجرایی شدن معاهده پاریس و توجه جهانی به نگرانی های زیست محیطی تاکید و خواستار همراهی بین المللی شدند.

بخش مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران - ورشو


١٦:٠٨ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٥٤٧٨٠٤    /    تعداد نمایش : ٩٢خروج
صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو