سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
وضعیت اقتصادی

 

وضعیت اقتصادی جمهوری لیتوانی

 

جمهوری لیتوانی بعنوان یکی از کشورهای مهم  حوزه دریای بالتیک در ماه می 2004 به عضویت اتحادیه اروپا و همچنین سازمان تجارت جهانی درآمده است . بیشتر تجارت لیتوانی با کشورهای اروپای شرقی و مرکزی و همچنین روسیه صورت می گیرد. سرمایه گذاری خارجی و همچنین حمایت های سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا و آمریکا در گذار این کشور از اقتصاد سنتی به اقتصاد مدرن و آزاد نقش مهمی ایفاء کرده است.آمار نشان می دهد که اقتصاد لیتوانی در سالهای منتهی به 2008 با رشدی بیش از 8 درصد همراه بوده است بطوریکه در این دوره بعنوان یکی از ببرهای اقتصادی حوزه بالتیک معروف شده بود اگر چه بعدها به دلیل بحران اقتصادی 2008 و 2009 با مشکلات اقتصادی متعدد ، تورم و افزایش آمار بیکاری مواجه شد. اما دولت این کشور با اجرای سیاست ها و بسته های اصلاح اقتصادی،بویژه جذب سرمایه گذاری خارجی تلاش می نماید بحران اقتصادی لیتوانی را کنترل و آن را بهبود بخشد .

 لیتوانی در سال 2011 تلاش نموده است تا با انجام پاره ای اصلاحات و تغییرات اقتصادی میزان وابستگی خود  به انرژی وارداتی از روسیه را کاهش دهد و همواره در بین کشورهای اتحادیه اروپا از سیاست استقلال و متنوع نمودن خطوط انتقال انرژی در اتحادیه اروپا حمایت می کند.

مهمترین شرکای اقتصادی لیتوانی در زمینه صادرات و واردات طی سالهای گذشته را کشورهای روسیه،لتونی،آلمان،لهستان،استونی،بلاروس و هلند تشکیل می دهند. در این ارتباط صادرات لیتوانی را بعضی تولیدات معدنی ، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی ، پارچه ، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان تشکیل می دهد. در مقابل نیز اقلامی چون بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات و ماشین آلات،تجهیزات حمل و نقل ، پارچه و مواد فلزی وارد می کند.

بخش مهمی از اقتصاد لیتوانی ،اقتصاد صادارت محور می باشد و در این راستا صنایع تولید کودهای معدنی ، پوشاک و پارچه ،صنایع الکترونیکی (چون تولیدات تلویزیون، نیمه هادی ها ، تجهیزات کامپیوتری و الکترونیکی) و صنایع چوب و کاغذ و تولیدات مرتبط با آن مثل مبلمان و لوازم چوبی از جمله مهمترین صنایع سودآور و صادراتی لیتوانی به شمار می روند . علاوه بر این صنایع شیمایی، آرایشی، روغنی ، موتورهای الکتریکی ، تجهیزات فلزی ، تصفیه نفت ، ساخت کشتی های کوچک ، تجهیزات کشاورزی، ،فرآوری غذایی و سنگ های قیمتی و زینتی مثل کهربا(Amber) از جمله صنایع دیگر لیتوانی می باشند.

        لیتوانی همچنین به دلیل برخورداری از اسکله مجهز بندری کلایپدا (با ظرفیت اسمی 40 الی 45 میلیون تن در سال )و موقعیت جغرافیایی خاص این کشور در کنار دریای بالتیک، نقش ترانزیتی مهمی بین اروپای شرقی و غربی ایفاء می کند . گفته  میشود بیش از 80 درصد از محموله های تزانزیتی اروپا از طریق مسیرهای بین المللی که از این کشور می گذرد ، منتقل می گردند.

 

 

 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو