سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
مناسبات تجاری دوجانبه

 

روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لهستان

          مبادلات بازرگانی دو کشور از ديرباز حتي پیش از برقراری روابط سياسي كه قدمتي پانصد ساله دارد میان بازرگانان دو کشور وجود داشته است و كاروان هاي بازرگانی ايرانيان در مسير خود به آلمان با بازرگانان لهستاني مراوده و دادوستد مي کردند. سپس با طولاني شدن دوران تجزيه و اشغال لهستان در طي دو قرن 18 و 19 ميلادي توسط دولت هاي روس، پروس و اتريش روابط بازرگاني مستقیم دو ملت دچار وقفه شد پس از جنگ جهانی اول و استقلال لهستان، روابط سیاسی دوباره برقرار گردید و به دنبال آن، ارتباطات بازرگان دو کشور نیز احیاء شد. 

        نخستین موافقتنامه بازرگانی دو کشور در اکتبر سال 1952 به امضاء دو طرف رسید. در طول بیش از نیم قرن، روابط اقتصادی و مبادلات بازرگانی  دو کشور  کم و بیش ادامه داشته که اوج آن مربوط به دورانی بود که لهستان از ایران نفت می خرید. نخستین سال صدور نفت خام به لهستان 1352 (1973) بود كه با فروش 305 هزار تن نفت خام به ارزش 13 ميليون دلار انجام گرديد. اوج این مبادلات در سال های 91 و 92 بود که حجم روابط به ارزش حدود 500 میلیون دلار  در سال رسیده بود. روند صدور نفت در سال 1998 قطع گردید. میزان مبادلات بازرگانی دو کشور در سال های 2010 و 2011 حدود 200 میلیون در حدود دلار بود.

 

کالاهای عمده صادراتی جمهوری اسلامی ایران به لهستان

میوه، انواع خشکبار(عمدتا پسته و انگور خشک)، خرما، پلاستیک و مصنوعات آن، آهن و فولاد ، فرش و انواع کف پوش، چای، روده حیوانات. اسانس ها و فراورده های غذایی، سنگ مرمر، انواع سفالینه ها، فولاد آلیاژی، موتورهای پیستونی برای تراکتور، برخی قطعات وسایل ترابری.

کالاهای عمده وارداتی جمهوری اسلامی ایران از لهستان

انواع ماشین آلات و تجهیزات ، وسایل نقلیه به جزء راه آهن و تراموا ، مواد خوراکی متعدد، تجهیزات الکتریکی و الکترو.نیکی، شیشه و بلور ، مبلمان ، سیستم های روشنائی، پلاستیک و مصنوعات آن ، تجهیزات عکاسی ، اپتیکی و پزشکی ، آهن و فولاد، فرآورده های، روغن فرار، فرآورده های لاستیکی ، مواد بهداشتی و آرایشی، گوشت گوساله. قطعات خودرو، لوازم کشاورزی از جمله کمباین.

 

مهمترین موافقتنامه های امضاء شده چند ساله اخیر:

-     موافقتنامه حمل و نقل جاده ای در دسامبر 1976.

-    موافقتنامه های تشویق و حمایت متقابل  از سرمایه گذاری، در سال 1998.

-   موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعفدر تاریخ 2 اکتبر 1998 (10 مهر 1377) و پروتکل اصلاحی موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در تاریخ 25 آذر ماه 1383 (15 دسامبر 2004) به امضاء دو طرف رسیده است که پس از تصویب موافقتنامه و پروتکل اصلاحی آن توسط مجلس شورای اسلامی، در آبان ماه 1385 لازم الاجراء شد.

-   موافقتنامه حمل و نقل هوایینیز در آبان ماه 1378 به امضاء رسیده و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی  و تائید آن توسط شورای نگهبان در مرداد 82 ، به مرحله اجراء در آمده است.

-    یادداشت تفاهم همکاری های زیست محیطی. در جریان سفر آبان ماه 1381 وزیر محیط زیست لهستان به تهران به امضا گردید و به دنبال آن در جریان سفر خانم ابتکار، رییس وقت سازمان حفاظت محیط زیست در تابستان 1382 به ورشو نیز یک پروتکل مربوط به اجرای یادداشت تفاهم یادشده به  امضاء رسید.

 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو