سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اطلاعات پایه

 

وضعیت فرهنگی و اجتماعی لیتوانی

 

 

لیتوانی ها یکی از دو گروه نژادی منطقه بالتیک در کنار لتونی ها و استونی ها هستند و با جمعیتی بالغ بر 3 میلیون نفر ، یکی از پرجمعیت ترین کشورهای حوزه دریای بالتیک به شمار می رود. زبان لیتوانیایی یکی از زبانهای قدیمی هند و اروپایی به شمار می رود که در بعضی کلمات  تشابه زبانی محدودی نیز با زبان فارسی دارد.

در لیتوانی چهار گروه نژادی لیتوانیایی زندگی می کنند که عبارتند از "اوکشتای چیای" (Aukstaiciai) ساکن منطقه شمال لیتوانی ، "ژمای چیای" (Zemaiciai) ساکن غرب لیتوانی ، "زوکای" (Dzukai) ساکن جنوب شرق لیتوانی و گروه کوچک "سو وال کیای" (Suvalkiai) که بیشتر در منطقه جنوب غرب لیتوانی زندگی می کنند. اکثریت جمعیت لیتوانی یعنی بالغ بر 83 درصد جمعیت را لیتوانیایی ها تشکیل می دهند. اگر چه اقلیت های مهم دیگری چون لهستانی ها ، روس ها ، بلاروس ها و اوکراینی ها نیز در این کشور زندگی می کنند.

مردم لیتوانی از سال 1387 میلادی به مسیحیت گرویده اند و گفته می شود که آخرین کشور اروپایی بوده که مسیحیت را پذیرفته اند. در حال حاضر حدود 73 درصد مردم لیتوانی رومن کاتولیک هستند. اگر چه فرقه های دیگر مسیحیت چون ارتودکس ، پیروان کلیسای اوانجلیک ، اوانجلیک های اصلاح طلب ، معتقدین کلیسای یونان و معتقدین قدیمی بعنوان فرقه ای از ارتودوکس ها (Old believers) و یا مذاهب دیگر چون یهودی ها ، گروهی به نام کرتی ها و پیروان سکتس (sects)نیز در این کشور حضور دارند. در لیتوانی یک جامعه کوچک مسلمان نیز زندگی می کنند که بیشتر آنها را تاتارهای مسلمان که از قرن چهارده میلادی در این کشور ساکن شده اند را تشکیل می دهند . یکی از خیابان های ویلنیوس به نام "خیابان مسجد"  (Mecetes Street) بوده که بیانگر حضور مسلمانان در این کشور می باشد . یکی ازمساجد مهم مسلمانان لیتونی در شهر تاریخی کائوناس قرار دارد .

مردم لیتوانی سخت کوش بوده و پشتکار زیادی دارند و با توجه به علاقه زیاد به حفظ آثار تاریخی گذشته و موسیقی فولکلور ،خواستار حفظ هویت تاریخی و احیای آن می باشند . مهمترین مشخصه لیتوانی را شاید بتوان ورزش بسکتبال دانست که از جایگاه بالایی در این کشور برخوردار است که سمبل آن هم تیم ورزشی معروف لیتوانی در دوره کمونیستی به نام تیم ژالگیریس" می باشد. مردم لیتوانی تحصیل کرده و تقریبا بیش از  98 درصد آنها باسواد هستند. تماشا کردن تلویزیون یکی از سرگرمی های عموم مردم بوده که البته طبقه متوسط و ثروتمند نیز رفتن به کنسرت های موسیقی ، تئاتر و سینما را در کنار ورزش های زمستانه بعنوان تفریح خود ترجیح می دهند. نسل جوان لیتوانی به زبان انگلیسی آشنایی بیشتری داشته و ارتباطات بیشتری با جهان خارج دارند. در حال حاضر مهاجرین لیتوانیایی بسیاری در آمریکا و سایر کشورهای اروپایی زندگی می کنند.

طبیعت زیبا و وجود رودخانه ها و برکه های آب متعدد در این کشور ، زیبایی خاصی به این کشور داده است و شاید به همین دلیل شعر و شاعری یکی از علایق مردم لیتوانی می باشد . در زمینه ادبیات و شعر می توان به "کریستیان دون لایتیس" نویسنده و ادیب معروف لیتوانیایی قرن هفدهم اشاره کرد که کتاب وی به نام "سال" (Metai)که نوعی نظم و نثر می باشد و در آن چهار فصل سال و همچنین نحوه زندگی مردم مناطق روستایی را به زبانی زیبا بیان کرده است ، یکی از متون ادبی مهم لیتوانی به شمار می رود. علاوه بر این هنر تئاتر لیتوانی بویژه تئاتر مدرن آن در سطح اروپا معروف است و یکی از کارگردانان آن نیز "اوسکاراس کوروشونو واس" (Oskaras Korsunovas) از شهرت زیادی برخوردار می باشد.

 

 

 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو