سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
روابط فرهنگی دوجانبه

 

روابط دوجانبه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لیتوانی

 

قدمت روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لیتوانی در حقیقت به گذشته دور و همان قرن 16 میلادی بر می گردد که اولین ارتباط های سیاسی و فرهنگی در دوران تشکیل فدراسیون واحد لیتوانی و لهستان بین دو کشور ایجاد گردید که بیشتر جنبه های همکاری سیاسی و اقتصادی داشت و با توجه به قرار داشتن ایران در مرکز جاده ابریشم ، مناسبات و همکاریهای فرهنگی نیز جزء جدایی ناپذیر این همکاریها را تشکیل می داد .

لیتوانی به دلیل ارتباط های مستقیم با تمدن ایرانی در ادوار مختلف تاریخی و همچنین  تاثیر پذیری غیر مستقیم از طریق کشورهای ثالث حوزه آسیای میانه و حتی حوزه بالکان که زمانی بخشی از حوزه بزرگ فرهنگی و تمدنی ایران زمین بودند ، از فرهنگ و تمدن ایرانی تاثیر پذیرفته است . شاید بتوان اولین همکاریهای فرهنگی را به شکل گیری علاقه به زبانهای شرقی و از جمله زبان فارسی در لیتوانی دانست . گفته می شود که برای اولین بار در سال 1826 تدریس زبان فارسی در دانشگاه ویلنیوس که یکی از قدیمی ترین دانشگاههای اروپایی می باشد ، آغاز شده است . اگر چه تدریس زبان فارسی و همچنین  زبانهای شرقی دیگر چون عربی به دلیل بسته شدن دانشگاه ویلنیوس بعد از مدت کوتاهی متوقف گردید اما این انگیزه همواره بین شرق شناسان لیتوانیایی وجود داشته است بطوریکه بعدها شرق شناسان لیتوانیایی چون الکساندراس خودزکا (Aleksandras Chodzka) که مدتها در سفارت روسیه تزاری در ایران پیش از سالهای 1850 بعنوان مترجم خدمت می کرد با ترجمه و تالیف کتب و مقالاتی در مورد ایران ، نقش بسیار زیادی در توسعه و گسترش فرهنگ ایرانی و زبان فارسی در لیتوانی ایفاء نمودند.

مهمترین و اولین سند رسمی همکاری فرهنگی دو کشور همان "عهدنامه مودت ودوستی" امضاء شده در سال 1930 می باشد که بخشی از آن به تدریس زبان فارسی در دانشگاه ویلنیوس اختصاص دارد که البته در آن دوره به دلیل از بین رفتن استقلال لیتوانی عملی نشده است و در نهایت بعد از استقلال مجدد لیتوانی در 11 مارس 1990 ، به تدریج زبانهای شرقی مورد توجه دانشگاه ویلنیوس قرار گرفت بطوریکه مرکز شرق شناسی لیتوانی از سال 2006 عملاً تدریس زبان فارسی را آغاز نمود و اولین دوره دانشجویان زبان فارسی خود را نیز در همان سال جذب نمود.

در حال حاضر مهمترین سند همکاری آموزشی بین دوکشور بین دانشگاه تهران و دانشگاه ویلنیوس در سال 2008 به امضاء رسیده است که در قالب یادداشت تفاهم همکاری های دانشگاهی ، فرصت های مطالعاتی و امکان آموزش زبان فارسی در قالب بورس های کوتاه مدت و یا بلند مدت را برای دانشجویان لیتوانیایی فراهم می نماید .

 

 

 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو