سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
ایرانشناسی

 

مطالعات شرقی و ایران شناسی در لهستان

 

مقدمه :

هر چند سابقه مطالعت شرق شناسی و ایران شناسی در لهستان به نیمه قرن نوزدهم بر می گردد اما به طور رسمی مطالعات شرق شناسی به بعد از جنگ جهانی اول بر می گردد که به ترتیب دانشگاه کراکوف در سال 1919 و دانشگاه لووف 1924 (شهر لووف اکنون جزء اوکراین است)و دانشگاه ورشو در سال 1932 این مطالعات را رسماً آغاز نمودند.

البته شایان ذکر است يران شناسي و تحقيقات ايراني در اين دوره جز مطالعات اسلامي بوده و توجه اصلي به زبان هاي تركي وعربي بود.درجنگ جهانی دوم به دلیل حضور بسیاری از لهستانی ها در ایران و تشکیل انجمن لهستاني مطالعات ايراني ، علاقه و تمایل لهستانی ها به تدریس زبان فارسی بیشتر شد بطوریکه در دهه پنجاه ماخالسکی که خود عضو انجمن لهستانی مطالعات ایرانی بود تدریس ایران شناسی را در دانشگاه کراکوف آغاز نمودو بدین ترتیب آموزش زبان فارسی و ایران شناسی به تدریج وارد مراکز دانشگاهی مهم لهستان بویژه کراکوف و ورشو گردید.

 

مراکز آموزش زبان فارسی

الف -دانشگاه ياگلوني كراكف :‌ اين دانشگاه در سال 1364 ميلادي توسط ياگلوني پادشاه لهستان در شهركراكف پايتخت قديمي لهستان بنيان گذاشته شد و بعنوان يكي از قديمي ترين دانشگاههاي اروپا از شهرت و اعتبار خاصي برخوردار است . در دانشگاه ياگلوني از بدو گشايش آثار دانشمندان ايراني بخصوص ابوعلي سينا تدريس مي شد و از همان زمان دانش و هنر و رسوم ايرانيان در لهستان طرفداران بسياري داشت .

          در سال 1820 در دانشگاه ياگلوني موسسه تدريس زبان فارسي افتتاح شد اما ايجاد بخش مستقل ايرانشناسي و دانشكده مخصوص به آن در سال 1919 توسط پروفسور تادنوش كوالسكي تاسيس شد . وي از خاورشناسان طراز اول اروپا به شمار مي آيد . از كارهاي مهم اين دانشمند ترجمه كامل شاهنامه به زبان لهستاني بود كه در زمان حيات او انتشار نيافت ولي اكنون اقداماتي براي چاپ آن صورت پذيرفته است .

          قابل ذكر است در كتابخانه قديمي كراكف بيش از يك ميليون جلد كتاب چاپي و چند هزار كتاب خطي از جمله تعداد زيادي كتاب و اسناد فارسي موجود است. از اسناد جالب اين كتابخانه مكاتبات شاه عباس صفوي با " يان سوبيسكي " پادشاه لهستان است كه متن عكسبرداري شده قسمتي از آن شامل بيش از 50 نامه در سال 1957 از طرف دولت لهستان به ايران هديه شد .

          بعد از جنگ جهاني دوم ، تدريس زبان فارسي بعد از وقفه اي كوتاه در سال 1951 در دانشگاه ياگلوني از سرگرفته شد و هم اكنون نيز ادامه دارد . در حال حاضر حدود 40 نفر از دانشجويان زبان فارسي در اين دانشگاه به تحصيل اشتغال دارند كه پس از طي دوره 5 ساله با ارائه رساله تحقيقاتي موفق به اخذ فوق ليسانس زبان فارسي مي شوند . اين رشته تا سطح دكترا در اين دانشگاه تدريس مي شود .

ب - دانشگاه ورشو : اين دانشگاه در سال 1816 تاسيس گرديد و اخيرا ساختمان زيباي آن در مركز شهر ورشو بعنوان يك اثر ملي شناخته شد . انستيو شرق شناسي در سال 1932 توسط دكتر زايونچكوفسكي ، ترك شناس و ايرانشناس معروف لهستاني ايجاد شد . در آن هنگام در بخش ترك شناسي تدريس دروسي در زمينه فارسي همچون شاهنامه ، گلستان و غزليات حافظ ارائه مي شد ولي بخش ايرانشناسي بطور مستقل در سال 1968 در دانشگاه ورشو تاسيس گرديد .

در سالهاي اخير معمولا يك استاد ايراني براي ارتقاء سطح كيفيت آموزش زبان فارسي در اين دانشگاه حضور دارد . در حال حاضر حدود 30 دانشجو در رشته ايرانشناسي دانشگاه ورشو مشغول به تحصيل مي باشند. پس از طي دوره 5 ساله و ارائه رساله به درجه فوق ليسانس نائل مي شوند كه امكان ادامه تحصيل به مدارج بالاتر از جمله دكترا و پروفسوري نيز در رشته ايران شناسي طبق ضوابط وزارت آموزش ملي لهستان وجود دارد .

قابل ذكر است آموزش زبان فارسي در لهستان ، در دانشگاه شهر لووف نيز از اوايل قرن 19 ايجاد گرديد ولي پس از پايان جنگ جهاني دوم در جريان تغيير مرزها اين شهر در بخشي از جمهوري اوكراين قرار گرفت .

 

ج: دانشگاه پزنان : از سال 1382 در دانشگاه اين شهر با همت سفارت جمهوري اسلامي ايران در ورشو، كرسي آموزش زبان فارسي در دانشگاه زبان شناسي شهر پزنان توسط يكي از ايرانيان مقيم راه اندازي شد و در حال حاضر تعداد 9 نفر دانشجو مشغول فراگيري زبان فارسي مي باشند .

 

 


 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو