سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
وضعیت رسانه

 

مطبوعات و رسانه در جمهوری لیتوانی

 

موسسه رادیو و تلویزیون لیتوانی به نام (LRT)که عضو اتحادیه رادیو و تلویزیونی اروپا می باشد ، اولین برنامه رادیویی آن در سال 1926 و اولین برنامه تلویزیونی آن نیز در سال 1957 پخش گردید. این موسسه دارایدو شبکه تلویزیونی ملی به نامهای(LTV,LTV2) و (LTV World)  و سه شبکه رادیویی به نامهای  LR1و LR klasicaدر مورد موسیقی و شبکه Opus 3در خصوص موسیقی الکترونیک می باشد . این شبکه رادیویی همچنین رادیوی اینترنتی به نام radijas@ دارا می باشد . در حال حاضر LR1یکی از پر مخاطب ترین و رایج ترین برنامه های رادیویی در این کشور می باشد.

مهمترین شبکه های تلویزیونی لیتوانی به شرح ذیل می باشند؛

ـ شبکه TV3که گروه (Modern Times Group) مالکیت آن را  بر عهده دارد و در سال 1997 تاسیس شده است.

ـ شبکه LNK TV  بعنوان شبکه مستقل و آزاد و یکی از شبکه های تجاری اصلی می باشد که در سال 1995 تاسیس شده است.

ـ شبکه Sport 1 که بعنوان یکی از مهمترین شبکه های ورزشی فعالیت دارد.

ـ شبکه  BTVیا شبکه بالتیک لیتوانی که بعنوان شبکه ملی فعالیت دارد .

ـ شبکه های تلویزیونی منطقه ای لیتوانی مثل شبکه TV11مربوط به شهر ویلینیوس، شبکه شهری Siauliu، شبکه Pukasکه مربوط به منطقه کائوناس می باشد .

ـ  شبکه یک بالتیک و شبکه موسیقی بالتیک یک، نیز از دیگر شبکه های مهم خارجی می باشند که در لیتوانی پخش می گردند.

در مورد شبکه های رادیویی سه شبکه AMو تعداد بسیاری شبکه FMدر لیتوانی فعال می باشد. معروف ترین شبکه های رادیویی M-1، M-1Plius، Radiocentras،Russkoje Radio Baltija ، European Hit Radio  ، Laluna  بعنوان شبکه موسیقی شهر کلایپدا ، Lietus  و Pukasنیز بعنوان شبکه موسیقی سنتی لیتوانی، مهمترین شبکه های رادیویی لیتوانی به شمار می روند.

در زمینه فعالیت های خبری و خبرگزاری ، مهمترین آژانس خبری لیتوانی " آژانس خبری بالتیک نیوز" می باشد که در سال 1990 با مرکزیت لیتوانی جهت کشورهای حوزه دریای بالتیک تاسیس شده است. این آژانس خبری که بخشی از سهام آن فنلاندی می باشد در کنار آژانس خبری " التا" که از سال 1996 به صورت مستقل فعالیت خود را آغاز نموده از جمله مهمترین خبرگزاری های لیتوانی به شمار می روند.

مجلات و روزنامه ها

مهمترین روزنامه های لیتوانی که بین 50 تا 100 هزار تیراژ دارند عبارتند از:

- روزنامه صبح کائوناس (Kauno Diena)

- روزنامه جمهوری بعنوان اولین روزنامه مستقل لیتوانی در سال 1988

- روزنامه صبح لیتوانی به نام (Lietuvos Rytas) که در سال 1990 تاسیس شد با تیراژی حدود 85 هزار نسخه در بین هفته و 135 هزار نسخه روزهای شنبه

- روزنامه اخبار لیتوانی (Lietuvos Zinios) با 10 هزار نسخه در روز

- روزنامه Western Express(Vakaru Ekspresas) با 15 هزار نسخه در منطقه کلایپدا

- روزنامه بین المللی اخبار تجاری (Verslo Zinios) 

- روزنامه Vilnius Express  با نام (Kurier Wilenski) به زبان لهستانی با تیراژ 8 هزار نسخه

- روزنامه Lithuania Pressبا نام (Lietuvos Spauda) یکی از روزنامه های پرفروش لیتوانی

مهمترین مجلات لیتوانی نیز شامل مجله The Face  با نام (Veidas) اخبار سیاسی ،اقتصادی و جهان را در هزار نسخه پوشش می دهد. از جمله مجلات دیگر می توان به مجلههنری Druskonis,Eglute  ، مجله کارتونی کودکان با نام Flintas، ماهنامه قدیمی علم و تکنولوژی با نام Moksslas IR Technika  ، مجلات زنان Laima, Moteris، مجله دختر (Panele) اشاره کرد .

علاوه بر این مجلهNasza Gazeta  به زبان لهستانی ، مجله Litovskij Kurier  به زبان روسی و یا هفتـه نامه انگلیسی زبان Lithuania in the World  از  جمله مجلات مطرح در لیتوانی به شمار می روند .

شایان ذکر است که استفاده از اینترت و وب سایت های اینترنتی نیز در لیتوانی بسیار رایج بوده که مهمترین آنها را شاید بتوان وب سایت دلفی (Delfi)  دانست که علاوه بر این وب سایت هایی دیگری به شرح ذیل به زبان لیتوانیایی و انگلیسی در لیتوانی رواج بسیار دارند؛

-Bernardinai

Lithuania tribune-

Penki Politika -

Zebra-

Ein News-

Index Mundi-

Topix-

 

 

 

 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو