سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
برگزاری کارگاه یک روزه خوشنویسی در ورشو

اکران فیلم به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اخبار > مصاحبه جناب لکی زاده سفیر محترم ج.ا.ا.با روبرت ویت اسکروویتچ رئیس شعبه ورشو انجمن خبرنگاران کاتولیک لهستان


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه جناب لکی زاده سفیر محترم ج.ا.ا.با روبرت ویت اسکروویتچ رئیس شعبه ورشو انجمن خبرنگاران کاتولیک لهستان

 

سوال اول : رسانه هاي غربي در خصوص احتمال بروز انقلاب در ايران كه ادامه تحولات كشورهاي عربي از جمله تونس و مصر و يا ناآرامي هاي جاري در ليبي خواهد بود، گمانه زنی مي كنند. آيا به نظر جناب عالي اپوزيسيون ايراني اين آمادگي را دارد دست به مبارزه شود و اگر چنين باشد، هدف اين مبارزه چه خواهد بود: برقراري دموكراسي، بازي هاي سياسي و يا حتي دستيابي به اهداف ديگر كشورهائي كه ايران را پيش از همه كشوري سرشار از منابع غني طبيعي مي دانند و مردم آن و مشكلات آنها را ناديده مي گيرند؟

ایران با کشورهای منطقه که دستخوش نا آرامی شده است کاملا فرق دارد. آنچه این کشورها اکنون در پی آن هستند، ایران 32 سال پیش زمانی که به رهبری روحانیت دینی و حضرت امام خمینی ( ره ) علیه حکومت دیکتاتوری پادشاهی مطلقه پهلوی انقلاب کرد به دست آورده است. نتیجه آن انقلاب گسترده ، استقرار نظام جمهوری اسلامی بوده و با توجه به اینکه 98 درصد مردم ایران مسلمان هستند و در رفراندم تعیین نوع حکومت نیزهمین درصد به نظام جمهوری اسلامی رای دادند . در ایران طی سه دهه گذشته از طریق انتخابات آزاد چندین دولت و رئیس جمهور روی کار آمده است . نا آرامیهای جزئی اخیر ایران صرفا اعتراضات حزبی و جناحی به انتخاباتی است که در آن مثل طبیعت هر انتخاباتی یک طرف برنده و یک طرف بازنده شده است. طبعا آمریکا و برخی کشورهای غربی که قصد دخالت در امور داخلی ایران را دارند خیرخواه ملت ایران نیستند و دنبال منافع خودشان هستند. ملت ایران به لحاظ حافظه تاریخی فراموش نمی کنند که آمریکا و انگلیس در 1953 به خاطر منافع اقتصادی خود ، در ایران علیه دولت قانونی وقت ایران که نفت را ملی کرده بود کودتا کردند. مشکل مردم ایران هیچ اهمیتی برای آنها ندارد. مردم ایران باور دارند که مداخلات خارجی برای حمایت از آنها نیست .

سوال دوم : نظر جناب عالي در باره انقلاب هاي خونين در جهان اسلام چيست؟

مردم برخی کشورهای منطقه سالهاست از فقدان نهادهای دموکراتیک و انتخابی رنج می برند. برخی دولتها و حاکمان این کشورها سالها تحت حمایت امریکا و برخی کشورهای غربی برخلاف تمایلات و خواست مردم خود رفتار کرده اند. در منطقه ما برخی روسای جمهور بیشتر از پادشاهان در راس قدرت و حکومت بوده اند! مردم این گونه کشورها خواسته هایی دارند که باید شنیده شود و به حساب آید. ما دخالتی در امور داخلی کشورهای منطقه و هیچ کشوری نمی کنیم. ولی از خشونت و خونریزی نگرانیم و توصیه می کنیم به خواستهای منطقی و مطالبات مردمی پاسخهای صحیح و مسالمت آمیز داده شود.

سوال سوم : اروپا كشورهاي اسلامي را به عنوان يك سازمان يكپارچه تلقي مي كند كه دين مشترك آنها را متحد كرده است در حالي كه بنظر مي آيد اينطور نيست. بنظر جناب عالي خصوصيات و ويژگي هاي ايران در مقايسه با كشورهاي اسلامي دیگر چيست؟

مردم ایران نیز مانند کشورهای عربی منطقه مسلمانند ولی مردم ایران تفاوتهای زیادی با برادران عرب خود دارند. سابقه درخشان تمدنی و تاریخی ایران قدمت 7 هزار ساله دارد. همینطور به لحاظ اجتماعی ، فرهنگی ، تحصیلات ، آموزشی ، علمی و حتی نوع نظام سیاسی ما با اغلب کشورهای عربی منطقه تفاوتهای اساسی داریم.یکی از اولین انقلابهای مشروطه را در آسیا ایرانیان انجام دادند ( در سال 1908 ) لذا بنیانهای مدنی در ایران ریشه دارتر و عمیقتر است. اگرچه ایران هم یک کشور نفتی است ولی توسعه صنایع و بنیادهای اقتصادی ایران و همچنین موقعیت استراتژیک ایران متفاوت است.

سوال چهارم : شما سياست خارجي لهستان در قبال ايران را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

روابط ایران و لهستان از قدمت تاریخی و گذشته روشن و مثبتی برخوردار است. اولین تماس سیاسی رسمی بین دو کشور به 1474 میلادی و مبادله نامه بین یاگلیون و اوزون حسن پادشاهان وقت دو کشور بر می گردد. در قرون 16 و 17 میلادی روابط دو کشور و تبادل هیاتهای تجاری ، سیاسی و حتی مذهبی فیمابین ادامه یافته است. در سال 1795 ایران یکی از تنها دو کشوری بود که تجزیه و اشغال لهستان را نپذیرفت . در 1838 یک افسر لهستانی که در ارتش ایران خدمت می کرد، در دفاع از تمامیت ارضی ایران جان خود را فدا کرد. بلافاصله پس ازاستقلال مجدد لهستان بعد ا ز جنگ اول جهانی، ایران استقلال لهستان را به رسمیت شناخت و متعاقبا روابط سیاسی برقرار گردید. در دوره جنگ دوم جهانی ایران میزبان بیش از یکصد هزار پناهنده لهستانی که از اردوگاههای روسیه رها شده بودند گشت که چند سالی را در ایران گذراندند و امروزه در شش شهر ایران گورستانهای لهستانی مربوط به آن دوره باقی مانده است.

اولین عهدنامه مودت و دوستی بین دو کشور در 1927 امضا شده است و تا کنون بیش از 40 سند همکاری در زمینه های مختلف فیمابین دو کشور امضا شده و در جریان است. ایران در قلب خاورمیانه و حد فاصل دریای خزر و خلیج فارس و قفقاز و آسیای مرکزی از سویی و اروپا و آسیا از سوی دیگر از موقعیت استراتژیک ویژه ای برخوردار است و منابع سرشار انرژی و جوانان تحصیلکرده و اقتصاد در حال رشد آن و همچنین دسترسی به بازار مصرف چهارصد میلیونی در حوزه پیرامونی از مختصات و مزیتهای ایران است. نفوذ فرهنگی و سیاسی ایران در منطقه پیرامونی و قدرت مانور آن نیز موضوعی نیست که از چشم بازیگران عمده دنیا پنهان بماند . لذا هر کشوری که در منطقه خاورمیانه حرفی برای گفتن داشته باشد باید به ایران و نظرات آن توجه کند.

لهستان با توجه به حضور در دو کشور همسایه ایران ( افغانستان و عراق ) و ریاست دوره ای آتی بر اتحادیه اروپا میتواتند روی ایران به عنوان یک طرف مشورت جدی در مسائل خاورمیانه حساب کند. به لحاظ اقتصادی نیز دو کشور قابلیتها و همزمان نیازمندیهای دارند که در تعامل متقابل میتوانند به یکدیگر کمک کرده و از روابط دوجانبه سودمندی بهره متقابل ببرند. همچنین در جهانی که تنوع از ویژگیها و ارزشهای آن محسوب میشود، فرهنگ و هنر و ادبیات ایران که ریشه در تمدن دیرینه و چند هزار ساله آن دارد، یکی از منابع مهم تبادلات فرهنگی دو کشور است. خوشبختانه ایرانشناسی و زبان فارسی از قرون گذشته مورد توجه لهستان بوده و امروزه وجود رشته ایرانشناسی و زبان و ادبیات فارسی در دانشگاههای کراکوف، ورشو و پزنان فرصتی است برای علاقمندان فرهنگ و زبان ایرانی در لهستان.

سوال پنجم : بعضي از كشورهاي غربي و (رژیم اشغالگر)اسرائيل ايران را به انجام تحقيقات در خصوص سلاح هسته اي متهم مي سازند. گاهي اوقات در باره احتمال حمله به ايران شنيده مي شود. آيا اين امر واقع بينانه و امكان پذير است؟      

ممکن است کشورهای مختلف بر اساس سیاستها و منافع خود ادعاهای زیادی را مطرح کنند ولی قانونا تنها مرجع قانونی و ذیصلاح برای رسیدگی به ادعاهای هسته ای، آژانس بین المللی انرژی هسته ای است. خوشبختانه برخلاف برخی از این کشورهایی که اسم بردید ، ایران عضو معاهده NPT  و همچنین عضو این آژانس است . آژانس بر تمامی فعالیتهای هسته ای ایران و مراکز مربوطه آن نظارت دائم دارد. دوربینهای آن در تمامی مراکز هسته ایران نصب شده و بازرسان هروقت که بخواهند وارد ایران میشوند.

فعالیت هسته ای ایران مسالمت آمیز است و تا کنون در هیچ گزارش آژانس انحرافی در فعالیتهای ایران مشاهده نشده است. ادعاهای این کشورها بی اساس است ضمن اینکه آنها صلاحینت ندارند چون این یک موضوع فنی است. ادعاهای آنها سیاسی بوده و برای فشار بر ایران برای گرفتن امتیاز و همچنین حفظ انحصار خود بر این شاخه از علم و دانش صورت می گیرد. علاوه بر این کشوری که خود از بمب اتم استفاده کرده است یا کشورهای دیگری که معاهده NPT را امضا نکرده و آن را قبول ندارند در حالیکه خود دارای سلاحهای هسته ای هستند چگونه به خود جرات می دهند، دیگران را متهم می کنند؟!

متاسفانه گاهی در جهان احمق هم پیدا میشود. شما از حمله احتمالی به ایران پرسیدید. اگر چنین حماقتی صورت پذیرد ایران این آمادگی را دارد که پاسخی پشیمان کننده بدهد. فراموش نکنید که در جنگ هشت ساله ای که صدام ،دیکتاتور سابق عراق به تحریک آمریکا و غرب به ایران تحمیل کرد، تمام دنیا از صدام حمایت کردند و حتی برخی کشورها ، پیشرفته ترین جنگ افزار خود را که به دلیل حساسیت بالا امکان فروش آن را نداشتند در اختیار صدام قرار دادند تا علیه ایران به کار گیرد و این در حالی بود که ایران را تحریم کرده و حتی دارو و تجهیزات پزشکی برای مداوای مجروحان به ایران نمی دادند ولی ج.ا.ا. مقاومت کرد و پیروز شد و با همه این تحریمها امروزه به لحاظ علمی و فناوری به درجه ای از پیشرفت رسیده که ماهواره تحقیقاتی به مدار زمین می فرستد.

سوال ششم : موضع ايران نسبت به توسعه اقتصادي هند و جمهوري خلق چين چيست؟

چین و هند از کشورهای رو به توسعه و قدرت های قابل توجه اقتصادی آسیا هستند و در آینده نیز نقش موثرتری خواهند داشت . ما با هر دو کشور روابط دوستانه ای داریم . حجم تبادل تجاری ما با چین بالغ بر 30 میلیارد دلار در سال است . هر دو کشور از مصرف کنندگان مهم انرژی بوده و خواهند بود و ایران نیز بعنوان یکی ازمنابع امن تامین انرژی (نفت و گاز) به شمار می آید و لذا هر دو طرف یه یکدیگر نیازمند بوده و همکاریهای خوبی بین طرفین برقرار است .

سوال هفتم : در دوران رياست جمهوري محمد خاتمي تعداد زيادي از نشريات در ايران تعطيل شد. علت آن انتشار مقالات حاوي انتقاد از دين و دولت اعلام شد. دسترسي به هزاران وبگاه نيز قطع شده است. آيا وضعيت رسانه ها در زمان رياست جمهوري محمود احمدي نژاد فرق مي كند؟

طبعا هر کشوری قوانین خاص خود را دارد. در ایران نیز قوانینی حاکم است که نتیجه مصوبات مجلس هستند. مجلسی که توسط مردم و در انتخابات آزاد انتخاب میشوند. .در هیچ کشوری آزادی مطلق وجود ندارد. همه آزادیها محدود به حد و حدودی هستند. مثلا در برخی کشورهای غربی که اتفاقا گاهی اوقات می کوشند به ما درس آزادی و دموکراسی بدهند برای خبرنگاران و نویسندگان و اندیشمندان و حتی مورخین محدودیتهایی وجود دارد و آنها نمیتوانند در خصوص برخی وقایع تاریخی که ابهاماتی دارد یا سوالاتی در مورد آنها مطرح است تحقیق کنند یا بنویسند یا اظهار نظر کنند زیرا با مجازات مواجه میشوند. در ایران رسانه ها از تنوع زیادی برخوردارند. به خاطر اینکه در ایران اقوام و مذاهب مختلفی ساکنند مطبوعات و رسانه ها نیز تنوع و آزادی عمل دارند. ما در تهران چندین روزنامه انگلیسی زبان داریم. روزنامه عرب زبان و حتی روزنامه ای برای افراد نابینا منتشر میشود. هفته نامه ها و مجلات و ماهنامه ها به زبانهای مختلف حتی محلی و استانی و در موضوعات مختلف منتشر میشوند. در ایران اقلیتهای دینی و مذهبی ایران مثل مسیحیان و یهودیان هم مجلات خاص خود را دارند. رادیو تلویزیون در 30 استان کشور برنامه های مختلف به زبانهای محلی پخش می کند.

سوال هشتم : مسيحيان در ايران مجبور به پذيرفتن دين اسلام مي شوند و آنهائي كه گويا عليه دين رسمي اقدام مي كنند، محكوم به مجازات سخت مي شوند. علت آن چيست؟  

هیچ مسیحی در ایران مجبور نیست مسلمان شود. بلکه مسیحیان و حتی یهودیان که اقلیت کوچکتری هستند، طبق قانون اساسی کشور رسمیت دارند و نه تنها فعالیتهای مذهبی و دینی خود را آزادانه انجام میدهند بلکه بعضی اوقات در مقایسه از حقوق بیشتری نسبت به مسلمانان برخوردار هستند. مثلا هر 200 هزار مسلمان ایرانی یک کرسی نمایندگی در مجلس دارند در حالیکه در مورد اقلیتهای دینی مسیحی ، یهودی و زردشتی این معیار کاملا به نفع آنان است . یعنی برای هر 15 هزار یهودی ساکن ایران یا 30 هزار زردشتی ایرانی یک کرسی نمایندگی در مجلس تضمین شده است. مسیحیان ایران هم دو کرسی تضمین شده در پارلمان ایران دارند. در تهران در حالیکه مسلمانان با آرای پانصد هزار تا یک میلیونی به مجلس راه پیدا می کنند، مسیحیان میتوانند با چند ده هزار و یهودیان تنها با چند هزار رای به پارلمان بروند. ضمنا مسیحیان ایران سالهاست با مسلمانان بصورت دوستانه و مسالمت آمیز زندگی می کنند هردو به عقاید یکدیگر احترام گذاشته و علیه یکدیگر حرف نمی زنند و توهین نمی کنند. مسیحیان، کلیسا ها و حتی مدارس خود را دارند.

آنچه در مورد رفتار با مسیحیان در برخی کشورها شنیده اید در مورد ایران صدق نمی کند. علاوه بر این در قوانین ایران توهین به ادیان الهی اعم از اسلام و مسیحیت و یهودیت ممنوع است .

ملاحظه : این مصاحبه در هفته نامه ناشا پولسکا (لهستان ما )

، شماره 12 ، مورخ 22 مارس 2011 منتشر شده است .

 

 


٢٢:٠٣ - سه شنبه ٢٢ بهمن ١٣٩٢    /    شماره : ٢٧٨٧١٦    /    تعداد نمایش : ٧٥٤خروج
صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو