سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
برگزاری کارگاه یک روزه خوشنویسی در ورشو

اکران فیلم به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اخبار > مصاحبه دکتر روبرت چولدا با سناتور ماچئی گروبسکی رئیس گروه پارلمانی لهستان و ایران در مورد مسائل ایران


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه دکتر روبرت چولدا با سناتور ماچئی گروبسکی رئیس گروه پارلمانی لهستان و ایران در مورد مسائل ایران

 

چندین ماه است که بحران سیاسی و نظامی در رابطه با ایران ادامه دارد. نظر شما در این مورد چیست؟

می توان گفت این منطقه جهان در دهه های اخیر از صلح و آرامش کامل محروم بود. امروز نوبت ایران شد. می توان گفت جهان دموکراتیک مدام به دشمنی نیاز دارد تا بهانه سرمایه گذاری از جمله در تسلیحات را داشته باشد. همه ما اروپائی ها فکر می کنیم که زندگی ایرانیان می تواند شبیه زندگیمان باشد و اصول موجود و روابط بین شهروندان نیزمی تواند مانند روابط ما باشد. اما این درست نیست. هر کسی که بخواهد اصول حکمرانی مارا به ایرانیان و یا چینی های سربلند بزور پیشنهاد بدهد، شکست خواهد خورد. هزاران سال است که دنیای آنها قوانین و اصول خودش را دارد. آیا این اصول غیر دموکراتیک هستند؟ به نظر ما غربی ها، بله، اما به نظر آنها نخیر - زیرا با توجه به نیازهای این ملت ها ایجاد شده اند.

چرا تصویر ایران در غرب چندان منفی است؟

این کار رسانه ها است. مگر معلوم نیست استفاده از سلاح هسته ای با هدف نظامی چه تهدیدی به همراه دارد؟ رسانه های بزرگ و پرنفوذ هر روز سخنان سیاستمداران در مورد تهدید دستیابی ایران به فن آوری هسته ای برای اهداف نظامی را تکرار می کنند و بدین ترتیب موفق شدند احساس ترس را ایجاد کنند. اما چه کسی می تواند با صداقت بگوید: با ایران امروز آشنائی دارم: جامعه، نیازها و انتظارات آن را می شناسم؟ بنظرم این مسائل امروز برای هیچ کس مهم نیست.اگر نظام حکومتی ایران و چین و سطح روابط دولت با شهروند را مقایسه کنیم، بنتیجه برسیم که هیچ تفاوتی بین آنها نیست. چرا کسی جرأت نمی کند چینی ها را به حمله به تأسیسات هسته ای آنها تهدید کند؟ چرا به این آسانی فرضیه هائی را می سازیم که ایران با اقدامات خود جهان را تهدید می کند؟ جهان دموکراتیک باید بجای ترس از آیت الله های ایران، با توجه به اینکه پاکستان دارای بمب هسته ای است و می تواند از آن استفاده کند، بیشتر نگران وضعیت در این کشور باشد.

آیا موافقید که اتخاذ تحریمات جدید راه خوبی است تا ایران به انجام اقدامات لازم مجبور شود؟ آیا از تحریمات حمایت می کنید؟

همه ما یادمان هست که وقتی که در لهستان حکومت نظامی برقرار شده بود و تحریمات اقتصادی علیه دولت یاروزلسکی وارد شد، یژی اوربان سخنگوی وقت دولت گفت که دولت به هر حال قادر است نیازهای خود را تأمین کند. همه تحریمات پیش از همه متوجه مردم می شوند. هیچ کس در رابطه با ایران به این امر اشاره نمی کند. اگر کسی فکر کند که تحریمات جامعه ایران را به براندازی دولت تحریک کنند، زودباور است. هدف آمریکا از اتخاذ تحریمات چیست اگر خود این کشور از طریق شهروندان خود با ایران معامله می کند؟ باید خاطرنشان کرد که مبادلات تجاری آمریکا، بریتانیا، آلمان و دیگر کشورهائی که از تحریمات حمایت کردند، هر سال به میلیاردهای دلار می رسد. امروز معلوم است که چین، روسیه، ژاپن، مالزی و دیگر کشورها و بخصوص کشورهای آسیائی متقاعد نشدند تا از تحریمات حمایت کنند. معتقدم که بیشترین تلاش ها را باید بر گفت و گوی مهمترین بازیگران جهان با ایران تمرکز داد. فشار آوردن هر کس را به خشم می آورد.

آیا بنظر شما راه دیگری برای حل و فصل این بحران وجود دارد؟ نه اسرائیل و نه ایران می خواهند شاخه زیتون را دراز کنند تا تنش را کاهش بدهند.

این اشتباه در ساختن فرضیه است. آیا جهان از پتانسیل نظامی ایران می هراسد و یا شاید این تنها مشکل اسرائیل است؟ امروزه چه تهدیدی از سوی ایران برای لهستان و یا آلمان وجود دارد؟ هیچ. و برای آمریکا و یا ایتالیا و دیگر کشورها؟ بازهم هیچ. اسرائیل بخاطر افکار یا حتی می توان گفت فوبی های خود، با مهارت این تصویر منفی ایران را بر جهان دموکراتیک تحمیل کرد. البته همه اظهارات ایرانیان را که اراده از بین بردن این و یا آن کشور را بیان می کنند، نیز باید محکوم کرد. اما اسرائیل نیز بی گناه نیست. زندگی ایرانیانی که مدام خبر مبنی بر احتمال حمله اسرائیل به گوش آنها می رسد، چگونه است؟ اینگونه نمی تواند زندگی کرد. مهمترین بازیگران دنیا باید شرایط یکسان را برای ایران و اسرائیل بگذارند. پیام باید روشن باشد: بر هم زدن صلح و آرامش این منطقه غیر قابل قبول است. آیا موافقت می کنند؟ اگر نه، به هر حال فشار باید به هر دو کشور وارد شود. ایران کشور چندان بزرگ است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

بعضی از کارشناسان تهدید می کنند که جنگ زودتر یا دیرتر بروز خواهد شد. آیا با این پیش بینی ها موافقید؟

نخیر. ایران اگر به آن حمله شود، با بی سامانی و هم ناچارانه اقدام خواهد کرد. آیا می توانید تصور کنید که سامانه رهگیر یک موشک حامل مواد شیمیائی را بر فراز اسرائیل منهدم کند؟ اگر اسرائیل چنین سرنوشت را برای شهروندان خود می خواهد، می توان فقط داشتن چنین دولت را تبریک گفت. خلیج فارس علی رغم فن آوری های ناباورانه آمریکا، شعله ور خواهد شد. هر روز شکایت های مردم لهستان از قیمت بنزین در سطح 6 زلوتی را می شنوید. فکر نمی کنم که پس از این حمله قیمت بنزین از 7 زلوتی بیشتر نشود. فکر می کنید که عربستان سعودی و ترکیه از فرصت کسب منافع از این بحران برای خود استفاده نخواهند کرد؟ عراق بی ثبات و سوریه درگیر جنگ داخلی چگونه اقدام خواهند کرد؟ لبنان، اردن و فلسطینی ها هم هستند. بنظرم اسرائیل می تواند مارا درگیر بحران منطقه ای جدی کند، و این هم بحران منطقه ای که بر عکس مثلاً افریقای سیاه، بدلیل ذخایر خود برای سیاست اقتصادی اروپا بی معنی نیست.

اما نمی توان احتمال انجام مداخله مسلحانه علیه ایران را منتفی کرد. در صورت حمله اقدام سیاسی و نظامی لهستان چگونه باید باشد؟

اگر این فرضیه شما درست باشد، توصیه می کنم لهستان مانند زمان مداخله در لیبی از انجام هرگونه اقدامات خودداری کند. در تحریمات به عنوان طرف شرکت می کنیم و این باید کفایت کند. در زمان جمهوری خلق لهستان کشور ما نفوذ مهمی را در این منطقه کسب کرد اما متأسفانه پس از مداخله در عراق، محبوبیت ما در این منطقه کاهش یافت. معلوم نیست لیبی جدید در قبال لهستان چه موضعی اخواهد گرفت. خدا نکند حتی در مورد امکان هرگونه مشارکت در حمله احتمالی اسرائیل به ایران تأمل کنیم. روابط ما با اسرائیل از این خراب نخواهد شد. این جنگ ما نیست. هر رفتار دیگر می تواند عواقب منفی برای ما داشته باشد. نمی توان زیر بار این نظر برویم که متحد خوبی نیستیم. اتحادیه اتحادیه است اما منافع استراتژیک لهستان از همه مهمتر است.

اگر مجلس نمایندگان مشارکت نظامیان لهستانی در سهمیه نظامی لهستان (سهمیه فرضی) در ایران به رای بگذارد، شما چگونه رای می دهید؟

البته رای منفی می دهم. باید بطور واضح و روشن تأکید کنم که ایرانیان را شریک گفت و گو در مورد هر موضوع، حتی آینده برنامه هسته ای آنها می دانم. آنها را شریک اقتصادی نیز می دانم و دولت آنها را دولتی می دانم که جهان بعد از چند سال می تواند امنیت منطقه را بر آن تکیه دهد. دیالوگ و درک متقابل لازم است.

آما ایا لهستان به عنوان متحد ایالات متحده در ناتو نبیاد همبستگی را نشان داده و در آن شرکت کند؟

امیدوارم که عضو ناتو نشدیم تا کورکورانه با حضور در عملیات نظامی، سیاست های کشورهای دیگر را اجرا کنیم. لهستان قدر خود را به عنوان یک متحد در افغانستان که این هم جنگ ما نیست، نشان داد و این کافی است. دوباره تکرار می کنم: دنیا مشکل با ایران ندارد، تنها اسرائیل با ایران مشکل دارد و این فرق بزرگی است.

علی رغم بحران، شما و گروه پارلمانی لهستان و ایران جهت بهبود روابط دوجانبه و بخصوص روابط اقتصادی کوشش می کنید. ایا در این اوضاعمی توان در این زمینه موفق شد؟

 کارمان خیلی سخت است. چطور می توان برنامه ریزی کرد اگر هر چند روز اخبار را می خوانیم و خیال می کنیم ایا بمباران آغاز خواهد شد یا نه. چه بدتر، حتی اطمینان نداریم ایا در رابطه با برگزاری 70 سالگرد ورود لهستانی ها با ژنرال آندرس به ایران اتفاقی نیافتد. باید به این نیز اشاره شود که اعضای گروه پارلمانی از رفتار ایرانیان نسبت به لهستانی ها در آن زمان متأثر شدند. آقای لکی زاده سفیر ایران در ورشو نیز خاطرنشان کرد که این ایران به همراه ترک ها تجزیه های جمهوری لهستان را نپذیرفت. برگزاری سالگرد مذکور در سال جاری مسئله اولویت دار است. مشارکت نهاد های مرکزی مانند وزارت امور خارجه در این برنامه بسیار است. این امر حاکی از این است که همه ما می خواهیم نشان بدهیم که این بخش تاریخ برای ما چقدر اهمیت دارد. علاوه بر این گروه پارلمانی قصد دارد علی رغم تحریمات، مبادلات اقتصادی را توسعه بدهد. امکانات آن وجود دارد. باید پیش داوری ها و کلیشه های مربوط به ایران را برای لهستانی ها بشکنیم و همین کار را نیز برای ایرانیان با لهستان انجام بدهیم. مردم دو کشور هم دیگر را نمی شناسند و بخاطر همین اندکی می هراسند. به قول معروف: "قطره قطرهجمعگرددوانگهی دریا شود".

در چارچوب کارهایتان که جهت تبلیغ روابط دوجانبه انجام می دهید با تاجران لهستانی و ایرانی دیدار می کنید. نظر آنها در مورد وضعیت جاری چیست؟

ایرانیان معتقدند حمله اسرائیل انجام نخواهد شد، اما احساس تهدید که دارند، زندگی آنها را سخت می کند. با تعدادی از تاجران لهستانی که بازار ایران را بررسی می کنند، مکاتبه می کنم. برطف کردن عدم آشنائی متقابل، مشکلات زبانی و عدم آشنائی با اصول اخلاقی آسان نیست. علاوه بر این، ایرانیان آشنائی با لهستان ندارند و معتقدند که سطح رشد و توسعه کشور ما مانند اواخر دهه 80 است. پیشنهاد شد موسسه ای مانند اتاق بزرگانی و یا یک نهاد مشاوره ای بر پا شود. لازم است به مردم لهستان اطلاعات بیشتر بدهیم تا از ایران نترسند. باید بفهمند که در ایران نیز می توانند خوب کاسبی کنند. باید نهادهای لهستانی را مجبور کنیم تا محدوده تحریمات را مشخص کنند تا امکانات کسب و کار در ایران برای شهروندان لهستانی روشن شود. آرزو دارم تا در پایان دوره مجلس گروه پارلمانی ما به لهستانی ها با سربلندی بگوید: مبادلات تجاری با ایران بخاطر اقدامات ما و به نفع اقتصاد و شما از یک میلیارد زلوتی تجاوز کرد. موافقید که هدفش بسیار خوب است؟

منبع : ماهنامه روابط بین الملل

مصاحبه کننده: رابرت چولدا

17 مارس 2012

 ملاحظه: ترجمه غیر رسمی از لهستانی به فارسی صورت گرفته است. 

 

 


٢٢:١٧ - سه شنبه ٢٢ بهمن ١٣٩٢    /    شماره : ٢٧٨٧٢٢    /    تعداد نمایش : ٩٠٢خروج
صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو