سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
سوالات متداول

 

سوال1 : براي تجديد گذرنامه چه مداركي لازم است؟

پاسخ: به راهنماي مربوطه در بخش امور كنسولي - قسمت تجديد گذرنامه مراجعه نمائيد.

 

سوال 2 : تجديد گذرنامه در چه مدتي انجام مي شود؟

پاسخ: چنانچه مدارك ارائه شده كامل باشد، ظرف مدت يك هفته انجام خواهد شد.

 

سوال 3 : مدت اعتبار گذرنامه من بزودي به پايان مي رسد، آيا مي توانم آن را تمديد كنم؟

پاسخ: خير، گذرنامه هاي جديد فقط 5 سال اعتبار داشته و غيرقابل تمديد مي باشند. شما مي توانيد ضمن مراجعه به بخش تجديد گذرنامه و تهيه مدارك لازم، درخواست خود را به سفارت ارائه نمائيد تا گذرنامه جديدي براي شما صادر گردد.

 

سوال 4 : براي تاييد گواهي تحصيلي و دريافت ارز دانشجوئي چگونه مي توانم اقدام كنم؟

پاسخ: ابتدا بايستي يك گواهي اشتغال به تحصيل ( به زبان ا نگليسي) كه درآن مشخصات كامل دانشجو، رشته تحصيلي و مقطع تحصيلي قيد شده و مربوط به ترم تحصيلي جاري و داراي مهر و امضاي دانشگاه باشد، اخذ نموده و به همراه ساير مدارك شامل: اصل و تصوير صفحات نوشته شده گذرنامه ايراني - تصوير مدرك تحصيلي ماقبل- اصل و تصوير كارت پايان خدمت ، معافيت يا كفالت - تصوير شناسنامه و كارت ملي ( درصورت موجود بودن)- دو قطعه عكس جديد 5/3 در 5/4 با زمينه سفيد و دو برگ فرم هاي تكميل شده مشخصات فردي و تشكيل پرونده دانشجوئي با هماهنگي قبلي به سفارت مراجعه نماييد. پس از تاييد گواهي تحصيل توسط سفارت ، مي توانيد از طريق ثبت نام در سايت نشا براي دريافت ارز از طريق بستگان خود در ايران اقدام نمائيد.

 

سوال 5 : افرادي كه مشمول خدمت نظام وظيفه هستند، چگونه مي توانند مهر خروج از كشور را دريافت نمايند؟

پاسخ: افرادي كه قبل از تاريخ 29/12/1382 از كشور خارج شده باشند ، مي توانند مهرخروج مشمولين دريافت نمايند. فقط بايد فرم مربوطه را تكميل و به سفارت ارائه نمايند. فرم متقاضي به مركز ارسال مي شود درصورتي پس از گذشت ده روز كاري پاسخي از مركز دريافت نشد، خروجي وي صادر خواهد شد.

 

سوال 6 : آيا مي توانم مهر خروجي مشمولين را در ايران بگيرم؟

پاسخ: خير، حتماٌ قبل از مسافرت به ايران بايد اين مهر در گذرنامه شما درج شده باشد . درغير اين صورت براي خروج از كشور دچار مشكل خواهيد شد.

 

س

سوال 8 : نام فرزندم به عنوان همراه در گذرنامه من مي باشد. آيا بايد براي وي گذرنامه جداگانه درخواست كنم؟

پاسخ: بلي. طبق مقررات، گذرنامه فرزنداني كه به سن 13 سالگي رسيده اند، بايد از گذرنامه مادر يا پدر تفكيك شود. افراد زير 18 سال با تقاضاي كتبي ولي يا قيم خود مي توانند گذرنامه خود را تفكيك نمايند.

 

سوال 9 : آيا جهت فرزندم كه پدرش غيرايراني است، مي توانم شناسنامه يا گذرنامه ايراني بگيرم؟

پاسخ: فرزنداني كه داراي پدر غيرايراني هستند، نمي توانند شناسنامه و يا گذرنامه ايراني داشته باشند و براي مسافرت به ايران بايد درخواست رواديد( ويزا) نمايند. باوجود اين مادر مي تواند تقاضاي ثبت نام فرزند خود را در شناسنامه نمايد.

 

سوال10 : آيا يك خانم خارجي كه همسر ايراني دارد مي تواند با گرفتن ويزا به ايران سفر نمايد؟

پاسخ: بمنظور جلوگيري از مشكلات بعدي توصيه مي شود كه در اولين فرصت ضمن ثبت ازدواج ايراني در سفارت براي صدور شناسنامه و گذرنامه ايراني اقدام گردد كه در اين صورت مي توانند براي مسافرت به ايران از گذرنامه ايراني خود استفاده نمايند.

 

سوال11 : من يك ايراني هستم كه مدتي است گذرنامه لهستاني هم دريافت نموده ام. آيا مي توانم با گذرنامه خارجي خود به ايران سفر نمايم؟

پاسخ: طبق ماده 989 قانون مدني ايران ، هر تبعه ايراني تا زماني كه از طريق قانوني اقدام به ترك تابعيت ايران نكرده باشد، ايراني محسوب مي شود و بايد با گذرنامه ايراني به كشورش سفر نمايد.

اين دسته از افراد براي دريافت گذرنامه جديد بايستي اظهارنامه بقاء به تابعيت ايران را تكميل و ارائه نمايند.

 

سوال 12 : چه كساني نياز به دريافت كارت شناسائي ملي دارند؟

پاسخ: كليه اتباع ايراني كه 15 سال تمام دارند‍، بايد درخواست صدور كارت شناسائي ملي نمايند. شايان ذكر است اغلب امور اداري داخل كشور با ارائه كارت ملي امكان پذير مي باشد ، دريافت گذرنامه جديد نيز منوط به داشتن كارت ملي مي باشد.

 

س

 

سوال 14 : سفارت چه روزهائي تعطيل مي باشد و آيا تعطيلات لهستاني نيز تعطيل هستيد؟

پاسخ: سفارت بجز روزهاي شنبه و يكشنبه كه بطور عادي تعطيل است، در برخي از تعطيلات رسمي ايران و برخي از تعطيلات لهستاني نيز تعطيل مي باشد . فهرست تعطيلات در صفحه اول سايت قسمت اطلاعات تماس موجود است.

 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو