سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
برگزاری کارگاه یک روزه خوشنویسی در ورشو

اکران فیلم به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
صدور شناسنامه برای افراد بالای 18 سال

 

کلیه افرادی که دارای پدر ایرانی هسند و سن آنها بالای 18 سال است و تا به حال هیچگونه شناسنامه ایرانی دریافت ننموده اند می توانند بر اساس بند 2 ماده 976 قانون مدنی با ارائه مدارک ذیل از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور درخواست صدور شناسنامه ایرانی نمانید. ضمنا چنانچه درگذشته شناسنامه صادر گردیده لینک هم اکنون در اختیار متقاقضی نمی باشد و یا از صدور آن اطلاع ندارند ابتدا می بایست از والدین سوال و سپس صفحه دوم شناسنامه پدر و مادر در قسمت مشخصات فرزندان بررسی شود و اگر نام متقاضی در آن درج نشده ، میبایست تقاضای صدور شناسنامه جدید بنمایند . اگر مشخصات متقاضی درج گردیده و یا والدین از صدور آن اطلاع دارند و شناسنامه در اختیار نمی باشد ، درخواست المثنی شناسنامه گردد( به بخش درخواست صدور المثنی شناسنامه مراجعه گردد.)

 

مدارک لازم:

 • تکمیل فرم مشخصات فردی (فرم شماره 100) درصورت نداشتن پرونده کنسولی
 • تکمیل فرم اقرارنامه مربوط به متقاضی فاقد شناسنامه همراه با دو قطعه عکس پدر و مادر (فرم شماره 4)
 • تکمیل پرسشنامه مخصوص افراد مدعی تابعیت ایران فاقد شناسنامه  (فرم شماره 5)
 • اقامت داشتن در حوزه این نمایندگی و در همین رابطه همراه داشتن کارت اقامت معتبر
 • ارايه اصل  گواهی ولادت( درصورت امکان به زبان انگلیسی )

          - اصل گواهی تولد که حاوی مشخصات فرزند و والدین باشد‍‍‌، برای صدور شناسنامه ضروری است  و برای مرکز (ایران) ارسال خواهد شد.

          - چنان چه در گواهی تولد نام فرزند غیر مجاز و نام خانوادگی غیر از نام خانوادگی پدر نوشته شده باشد، شناسنامه ایرانی با یکی از نام‌های مجاز و طبق نام خانوادگی پدر صادر خواهد گردید.

     - در صورت تفاوت مشخصات والدین در گواهی ولادت مولود با مشخصات مندرج در شناسنامه‌های ایرانی، والدین می‌بایست با ارايه مدارک نزد مقامات کشور محل اقامت خود نسبت به اصلاح یا اخذ گواهی ولادت مورد قبول نمایندگی اقدام نمایند.

    - هم‌وطنانی که در خارج از کشور مشخصات خود را (نام یا نام خانوادگی یا تاریخ تولد خود را) تغییر داده‌اند، مطلع باشند كه ملاک عمل در ایران، شناسنامه ایرانی است و چنان چه این تغییرات توسط سازمان‌های فوق صورت گرفته و در قسمت توضیحات (صفحات آخر) شناسنامه ایرانی درج گردیده قابل اجرا است و تغییر دیگری غیرقابل قبول و اجرا است. این افراد برای رفت و آمد به ایران با رعایت توصیه‌های اعلام شده، هیچ مشکلی ندارند و می‌بایست در هنگام ورود و خروج از ایران فقط گذرنامه ایرانی خود را که بر اساس شناسنامه ایرانی صادر گردیده به پلیس فرودگاه در کشورمان ارايه دهند. پس از آن در آخرین مرحله خروج و فقط در هنگام سوار شدن در هواپیما، شرکت‌های هواپیمایی به منظور جلوگیری از بازگرداندن مسافران اقدام به بررسی روادید یا کارت اقامت معتبر مسافران می‌نمایند. بنابراین چنان چه نام یا نام خانوادگی و تاریخ تولد مسافر با کارت شناسايي و یا مدرک خارجی وی مطابقت نداشته باشد کافی است عکس یا یکی از مشخصات وی با گذرنامه ایرانی نامبرده مطابقت داشته باشد و مأمور مربوطه از عدم بازگرداندن مسافر اطمینان حاصل  نماید. ضمناً در هنگام ورود و خروج از مرزهای ایران فقط از گذرنامه و مدارک ایرانی خود استفاده نموده و از ارايه مدارک غیر ایرانی و غیر ضروری خودداری نمایند.

 • ارايه اصل شناسنامه پدر و مادر که واقعه ازدواج در آن درج شده باشد.

      - چنانچه ازدواج والدین در نزد مقامات ایران ثبت نگردیده، ابتدا می‌بایست ازدواج (به بخش مدارک مربوط به ازدواج مراجعه گردد) ثبت و در شناسنامه والدین درج گردد.

     - اگر مادر مولود به هر دلیلی حاضر به حضور در نمایندگی و امضاي دفاتر رسمی ازدواج نباشد، بنا به درخواست پدر و با ارايه مدارک مربوطه به صورت یک طرفه با درج نام کوچک مادر و بدون ذکر مشخصات شناسنامه‌ای مادر، شناسنامه فرزند صادر می گردد.

    - والدینی که شناسنامه آن‌ها قدیمی است و یا به طور کلی فاقد شناسنامه جدید هستند لازم است شناسنامه خود را تعویض (طبق شرایطی که در بخش تعویض شناسنامه اعلام شده) و یا اگر شناسنامه آن‌ها مفقود و یا مخدوش است، (به بخش عکس‌دار نمودن شناسنامه مراجعه شود) شناسنامه عکس‌دار گردد. جهت تسریع در کار و برای تعویض یا صدور المثنی شناسنامه، متقاضیان می‌توانند بستگان خود را در این زمینه به‌عنوان وکیل تعیین تا آنان مراتب را مستقیماً درایران پی‌گیری نمایند. در این رابطه لازم است اصل وکالت‌نامه به همراه چهار قطعه عکس که توسط نمایندگی ممهور گردیده است به ایران ارسال شود. چنان چه شناسنامه نزد بستگان در ایران است لازم است به طریق اطمینان بخشی برای شما ارسال و سپس به نمایندگی ارايه گردد.

- به منظور جلوگیری از مشکلات حقوقی و به لحاظ این که جهت درج واقعه تولد نیاز به اصل شناسنامه والدین می‌باشد لازم است که هر دو جلد شناسنامه پدر و مادر همراه با سایر مدارک ارايه گردد.

 • پرداخت مبلغ 17 یورو به حساب نمایندگی

        - دو برگ کارت انگشت نگاری عکسدار ( که توسط اداره پلیس انجام می گیرد)

 • ارائه 8 قطعه عکس برای متقاضی و 2 قطعه عکس پدر و مادر:

 -  عكس ها بايد در قطع 5/4×5/3 از شانه به بالا يا 4×6 معمولي، جديد، يكسان، از نزديك و صورت كاملاً واضح و در حالت معمولي، غير فوري، مات، بدون كلاه و عينك، تمام رخ و از روبرو، بريده شده و زمينه پشت سر روشن ، پشت نويسي شده شامل نام و نام خانوادگي، نام پدر، شماره شناسنامه و تاريخ تولد باشد.

  اصل مدرک اقامتی معتبر و تصویر آن (مانند گذرنامه خارجی)

 

- ملاحظات:

 • حضور متقاضیان بالای 15 سال برای امضای دفاتر ثبت کل الزامی است.
 • چنانچه محـل تـولد متقاضي صدور شناسنامه بالاي 18 سال سن (مشمول بند 2 ماده 976 قانون مدني) همـان کشور محل استقرار نمايندگي جمهوري اسلامي ايران باشد تنظيم سند و صدور شناسنامه ميسر خواهد بود، درغيراينصورت مي بايست جهت صدور شناسنامه به نمايندگي محل تولد خود مراجعه نمايد.
 • چنان چه پدر ایرانی و مادر خارجی که ازدواجشان به ثبت نرسیده و متقاضی صدور شناسنامه برای فرزند خود هستند می‌بایست هم زمان نسبت به ارايه درخواست ثبت ازدواج و صدور شناسنامه ایرانی برای مادر خارجی فرزند نیز اقدام نمایند. (به بخش ثبت ازدواج مراجعه شود) در صورتی که مادر خارجی فرزند حاضر به ثبت ازدواج نباشد صدور شناسنامه  فرزند با درخواست پدر خواهد بود که در این صورت در قسمت مشخصات سجلی مادر مندرج در شناسنامه فرزند تنها نام کوچک مادر درج و در بقیه خانه‌های باقیمانده خط تیره کشیده می شود.
 • چنان چه ازدواج پدر و مادر مولود ثبت و در شناسنامه‌ها نیز درج شده  است ولی یکی از آن ها حاضر به ارايه شناسنامه‌اش نيست، متقاضی می‌تواند ضمن ارايه شرح کتبی و در صورت امکان سند ازدواج برای شناسنامه فرزند ارايه درخواست نماید.
 • اگر مادر ایرانی که ازدواج او با همسر ایرانی به ثبت نرسیده و به تنهایی متقاضی صدور شناسنامه فرزندش باشد، می‌بایست شخصاً یا از طریق تعيين وکیل، درخواست خود را نزد مراجع قضایی داخل کشور مطرح و درخواست صدور حکم برای تنظیم سند و صدور شناسنامه نماید.

-  در صورتی که فرزند متولد خارج از لهستان و لیتوانی باشد لازم است اصل و ترجمه انگلیسی گواهی تولد وی به تأييد سفارت کشور محل تولد در لهستان یا لیتوانی و سپس وزارت امورخارجه لهستان یا لیتوانی و یا به تأييد و ترجمه سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور برسد.

 • صدور شناسنامه برای فرزندانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده‌اند،  ممکن نیست. در این خصوص می‌توان با درخواست کتبی مادر (به بخش درج نام فرزند مراجعه شود) و ارايه اصل مدارک مربوطه فرزند، نام فرزند را در شناسنامه مادر درج نمود.
 • صدور شناسنامه برای فرزندانی که مادر آنان خارجی است پس از ثبت ازدواج والدین و صدور شناسنامه برای مادر انجام می شود.
 • در مواردی که والدین تقاضای هم زمان صدور شناسنامه برای چند فرزند خود را داشته باشند لازم است که هنگام درخواست صدور شناسنامه ترتیب سن فرزندان (از بزرگ‌تر به کوچک‌تر) را اعلام نمایند.
 • در صورت دوقلو بودن فرزندان باید ساعت و دقیقه تولد فرزندان مشخص باشد.
 • افرادی که ( 15 سال به بالا) شناسنامه آن‌ها صادر می‌گردد، می‌توانند هم زمان نیز درخواست کارت ملی نمایند. (به بخش صدور کارت ملی مراجعه گردد). منظور از شماره ملی، شماره ده رقمی است که در قسمت بالای کارت شناسایی درج شده است. کارت شناسایی ملی نشان‌گر هویت شما است که به عنوان کلید راه‌اندازی نظام نوین ثبت احوال است. در صورت نداشتن این کارت لازم است هر چه زودتر مدارک مورد نیاز را تهیه و تحویل نمایند.

پس از دریافت شناسنامه فرزند خود، مشخصات نوشته در آن (نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل والدین، مشخصات پدر و مادر، نام و مهر و امضای مأمور) را با مشخصات مندرج در شناسنامه‌های والدین و هم‌چنین گواهی ولادت مولود مطابقت دهید. چنان چه در شناسنامه صادره اشتباهی مشاهده نمودید، مراتب را در اسرع وقت به مأمور صادر کننده اعلام تا نسبت به اصلاح اشتباه  اقدام نماید.

 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو