سفیر جمهوری اسلامی ایران
اطلاعيه ها
پيوند هاي مهم
 
 
 
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
صدور شناسنامه برای فرزند زیر 15 سال

 

برای کلیه افرادی که دارای پدر ایرانی هستند و در خارج از کشور متولد شده‌اند می‌توان  شناسنامه ایرانی درخواست نمود. لذا والدین محترم می‌توانند در اولین فرصت با ارايه مدارک ذیل جهت صدور شناسنامه فرزند خود به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه نمایند.

 

مدارک لازم:

1- تکمیل فرم مشخصات فردی (فرم شماره 100) درصورت نداشتن پرونده کنسولی.

2- تکمیل فرم درخواست صدور شناسنامه برای فرزند و یا فرزندان زیر پانزده سال (فرم شماره 1(این فرم باید توسط پدر یا ولی قانونی طفل تكمیل و امضا گردد.)

3-  اقامت داشتن در حوزه این نمایندگی ( لهستان و لیتوانی) و همراه داشتنکارت اقامت معتبر

4- ارايه اصل  گواهی ولادت فرزند (درصورت امکان به زبان انگلیسی )

- اصل گواهی تولد که حاوی مشخصات فرزند و والدین باشد‍‍‌، برای صدور شناسنامه ضروری است  و برای مرکز (ایران) ارسال خواهد شد.

- چنان چه در گواهی تولد نام فرزند غیر مجاز باشد، شناسنامه ایرانی با یکی از نام‌های مجاز به درخواست پدر صادر خواهد گردید.

- در صورت تفاوت مشخصات والدین در گواهی ولادت مولود با مشخصات مندرج در شناسنامه‌های ایرانی، والدین می‌بایست با ارايه مدارک نزد مقامات کشور محل اقامت خود نسبت به اصلاح یا اخذ گواهی ولادت مورد قبول نمایندگی اقدام نمایند.

- هموطنانی که در خارج از کشور مشخصات خود را (نام یا نام خانوادگی یا تاریخ تولد خود را) تغییر داده‌اند، مطلع باشند كه ملاک عمل در ایران، شناسنامه ایرانی است و چنان چه این تغییرات توسط سازمان‌های فوق صورت گرفته و در قسمت توضیحات (صفحات آخر) شناسنامه ایرانی درج گردیده قابل اجرا است و تغییر دیگری غیرقابل قبول و اجرا است. این افراد برای رفت و آمد به ایران با رعایت توصیه‌های اعلام شده، هیچ مشکلی ندارند و می‌بایست در هنگام ورود و خروج از ایران فقط گذرنامه ایرانی خود را که بر اساس شناسنامه ایرانی صادر گردیده به پلیس فرودگاه در کشورمان ارايه دهند. پس از آن در آخرین مرحله خروج و فقط در هنگام سوار شدن در هواپیما، شرکت‌های هواپیمایی به منظور جلوگیری از بازگرداندن مسافران اقدام به بررسی روادید یا کارت اقامت معتبر مسافران می‌نمایند. بنابراین چنان چه نام یا نام خانوادگی و تاریخ تولد مسافر با کارت شناسايي و یا مدرک خارجی وی مطابقت نداشته باشد کافی است عکس یا یکی از مشخصات وی با گذرنامه ایرانی نامبرده مطابقت داشته باشد و مأمور مربوطه از عدم بازگرداندن مسافر اطمینان حاصل  نماید. ضمناً در هنگام ورود و خروج از مرزهای ایران فقط از گذرنامه و مدارک ایرانی خود استفاده نموده و از ارايه مدارک غیر ایرانی و غیر ضروری خودداری نمایند.

5- ارايه اصل شناسنامه پدر و مادر که واقعه ازدواج در آن درج شده باشد.

-  چنان چه ازدواج والدین در نزد مقامات ایران ثبت نگردیده، ابتدا می‌بایست ازدواج (به بخش مدارک مربوط به ازدواج مراجعه گردد) توسط نمایندگی ثبت و در شناسنامه والدین درج گردد.

- اگر مادر مولود به هر دلیلی حاضر به حضور در نمایندگی و امضاي دفاتر رسمی ازدواج نباشد، بنا به درخواست پدر و با ارايه مدارک مربوطه به صورت یک طرفه با درج نام کوچک مادر و بدون ذکر مشخصات شناسنامه‌ای مادر، شناسنامه فرزند صادر می گردد.

- والدینی که شناسنامه آن‌ها قدیمی است و یا به طور کلی فاقد شناسنامه جدید هستند لازم است شناسنامه خود را تعویض (طبق شرایطی که در بخش تعویض شناسنامه اعلام شده) و یا اگر شناسنامه آن‌ها مفقود و یا مخدوش است، (به بخش عکس‌دار نمودن شناسنامه مراجعه شود) شناسنامه عکس‌دار گردد. جهت تسریع در کار و برای تعویض یا صدور المثنی شناسنامه، متقاضیان می‌توانند بستگان خود را در این زمینه به‌عنوان وکیل تعیین تا آنان مراتب را مستقیماً درایران پی‌گیری نمایند. در این رابطه لازم است اصل وکالت‌نامه به همراه چهار قطعه عکس که توسط نمایندگی ممهور گردیده است به ایران ارسال شود. چنان چه شناسنامه نزد بستگان در ایران است لازم است به طریق اطمینان بخشی برای شما ارسال و سپس به نمایندگی ارايه گردد.

- به منظور جلوگیری از مشکلات حقوقی و به لحاظ این که جهت درج واقعه تولد نیاز به اصل شناسنامه والدین می‌باشد لازم است که هر دو جلد شناسنامه پدر و مادر همراه با سایر مدارک ارايه گردد.

6- پرداخت مبلغ 17 یورو به حساب نمایندگی

 

 

ملاحظات:

1-  براساس ماده بيست قانون ثبت احوال، انتخاب نام با اعلام کننده واقعه ولادت بوده و عناوین، القاب و نام های زننده و مستهجن و نامناسب با جنس فرزند ممنوع است. در این خصوص به کتابی تحت عنوان «نام‌نامه» در بخش كنسولي، و يا به سایت انتخاب نام نوزاد مراجعه نماييد

2-  انتخاب اسامی هم‌نام در یک خانواده مجاز نيست. (مانند حسن برای دو فرزند یک خانواده)

3-  اسامی مغایر با جنس مولود، دارای معنی نامناسب، غیر ایرانی، غیرمصطلاح و یا دارای ترکیب غیرمتعارف از دو نام (ناهمگون) مورد پذیرش نخواهد بود. (مانند سارا سوزان، رابرت حسن و ...)

4- نام انتخاب شده نباید مغایر با ارزش‌های فرهنگی، مذهبی و یا ملی کشور باشد.

5-  ضروری است والدین محترم قبل از دریافت گواهی ولادت در خصوص مجاز و یا غیرمجاز بودن نام انتخابی با بخش کنسولی سفارت هماهنگی لازم را به عمل آورند.

6-  از آن جايي كه پس از صدور شناسنامه تغییر نام به سادگی امكان‌پذیر نیست، مناسب است در هنگام نام‌گذاری تمامی جوانب امر به ویژه رعایت فرهنگ اسلامی، ایرانی، و شخصیت آینده طفل خود را مد نظر قرار دهید.

7-  چنان چه نام مولود از اسامی ممنوعه یا غیرموجود در فهرست اسامی باشد اعلام کننده (پدر یا مادر) می‌توانند ضمن هماهنگی با مأمور صدور شناسنامه با درج عبارت (با تغیییر نام فرزندم از ....... به ........... موافقت دارم.)  در ظهر گواهی ولادت نسبت به انتخاب نام مجاز اقدام نماید. چنان چه پدر یا مادر مولود به دلایل مختلف اصرار بر صدور شناسنامه با نام غیرمجاز یا غیرموجود در فهرست اسامی داشته باشد، می‌توانند با تنظیم و ارايه درخواست کتبی به مأمور صدور شناسنامه برای استعلام و اخذ از سازمان ثبت احوال کشور اقدام نمایند. بدیهی است تا حصول نتیجه صدور شناسنامه به تعویق خواهد افتاد.

8-   در صورتی که پدر فرزند سید باشد لازم است سیادت فرزند نیز همراه نام انتخابی درج شود. برای فرزندان دختر این سیادت می تواند به یکی از دو صورت «سیده + نام» و یا «نام + سادات» مانند این نمونه باشد «سیده مریم» و یا  «مریم سادات».

9-  اقلیت‌های مذهبی ایرانی می‌توانند نام فرزند را براساس مذهب خود انتخاب نمایند.

10- حضور پدر یا مادر فرزند (در صورت ثبت ازدواج در شناسنامه) برای امضای دفاتر ثبت کل وقایع الزامی است.

11- کلیه صفحات شناسنامه پدر و مادر می‌بایست بدون خط خوردگی، خدشه یا ایراد باشد. چنان چه مندرجات هر یک از شناسنامه‌ها مخدوش یا دارای اشکال باشد صدور شناسنامه تا رفع اشکال به تعویق خواهد افتاد.

12- مشخصات ازدواج پدر و مادر در شناسنامه‌ها می بایست یکسان و با یکدیگر مطابقت داشته باشند. چنان چه مشخصات ازدواج مندرج در صفحه دوم شناسنامه  والدین با یکدیگر مطابقت نداشته باشد، ارایه اصل سند رسمی ازدواج الزامی است.

13- تاريخ ثبت ازدواج والدين مي‌بايست حداقل شش ماه قبل از تاريخ تولد مولود باشد. چنان چه ازدواج والدين ثبت و در شناسنامه‌ها نيز درج شده ولي فاصله تاريخ ازدواج با تاريخ ولادت فرزند کمتر از شش ماه باشد، صدور شناسنامه تنها با حضور والدين صورت مي‌پذيرد.

 14- چنانچه پدر و مادري که ازدواج و سپس طلاق آن‌ها در شناسنامه‌ها ثبت شده ولي مادر به تنهايي متقاضي صدور شناسنامه براي فرزند باشد، به شرط آن که تاريخ ولادت مولود حداقل شش ماه بعد از تاريخ ازدواج و حداکثر دو ماه بعد از تاريخ طلاق باشد (ماده 1159 قانون مدني)، مي‌بايست سند حضانت فرزند که قبلاً توسط پدر مولود و يا دادگاه ايراني به مادر اعطا شده است همراه مدارک به مامور کنسولي ارايه شود. اگر دادگاه حضانت مولود را به مادر اعطا نکرده باشد حضور پدر و يا ارايه وکالت نامه رسمي و اصل شناسنامه وي براي صدور شناسنامه فرزند الزامي است.

15-اگر ازدواج پدر و مادر ایرانی به ثبت نرسیده باشد (صفحه دوم شناسنامه‌ها نانوشته باشد) و امکان ثبت ازدواج نیز میسر نباشد، صدور شناسنامه تنها با حضور والدین صورت می پذیرد. در این رابطه در نمایندگی اقرارنامه رابطه زوجیت تنظیم و برای تأیید آن همانند تایید امضاي ایرانیان هزینه دریافت می گردد.

16-چنان چه پدر ایرانی و مادر خارجی که ازدواجشان به ثبت نرسیده و متقاضی صدور شناسنامه برای فرزند خود هستند می‌بایست هم زمان نسبت به ارايه درخواست ثبت ازدواج و صدور شناسنامه ایرانی برای مادر خارجی فرزند نیز اقدام نمایند. (به بخش ثبت ازدواج مراجعه شود) در صورتی که مادر خارجی فرزند حاضر به ثبت ازدواج نباشد، صدور شناسنامه  فرزند با درخواست پدر خواهد بود که در این صورت در قسمت مشخصات سجلی مادر مندرج در شناسنامه فرزند تنها نام کوچک مادر درج می شود.

17- چنان چه ازدواج پدر و مادر مولود ثبت و در شناسنامه‌ها نیز درج شده  است، ولی یکی از آن‌ها حاضر به ارايه شناسنامه‌اش نباشد، متقاضی می‌تواند ضمن ارايه شرح کتبی و در صورت امکان سند ازدواج برای شناسنامه فرزند ارايه درخواست نماید.

18-اگر مادر ایرانی که ازدواج او با همسر ایرانی به ثبت نرسیده و به تنهایی متقاضی صدور شناسنامه فرزندش باشد، می‌بایست شخصاً یا از طریق نصب وکیل، درخواست خود را نزد مراجع قضایی داخل کشور مطرح و درخواست صدور حکم برای تنظیم سند و صدور شناسنامه نماید.

19- در صورتی که فرزند متولد خارج از لهستان و لیتوانی باشد لازم است اصل و ترجمه انگلیسی گواهی تولد وی به تأیید سفارت کشور محل تولد در لهستان و سپس وزارت امور خارجه لهستان و یا به تأیید و ترجمه سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور برسد.

20- صدور شناسنامه برای فرزندانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده‌اند،  ممکن نیست. در این خصوص می‌توان با درخواست کتبی مادر ،ارائه اصل گواهی ولادت معتبر و کارت شناسایی یا هویت فرزند، نام فرزند را در شناسنامه مادر درج نمود.

21- صدور شناسنامه برای فرزندانی که مادر آنان خارجی است، پس از ثبت ازدواج والدین و صدور شناسنامه برای مادر انجام می‌شود.

22- در مواردی که والدین تقاضای هم زمان صدور شناسنامه برای چند فرزند خود را داشته باشند لازم است که هنگام درخواست صدور شناسنامه ترتیب سن فرزندان (از بزرگ‌تر به کوچک‌تر) را اعلام نمایند.

23- در صورت دوقلو بودن فرزندان باید ساعت و دقیقه تولد فرزندان مشخص باشد.

24-پس از دریافت شناسنامه فرزند خود، مشخصات نوشته در آن (نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل والدین، مشخصات پدر و مادر، نام و مهر و امضای مأمور) را با مشخصات مندرج در شناسنامه‌های والدین و هم چنین گواهی ولادت مولود مطابقت دهید. چنان چه در شناسنامه صادره اشتباهی مشاهده نمودید، مراتب را در اسرع وقت به مأمور صادر کننده اعلام تا نسبت به اصلاح اشتباه  اقدام نماید.

 

توصيه هاي ضروري:

-  صدور شناسنامه مجدد محدودیت قانونی دارد. لذا در حفظ و نگهداری آن دقت لازم را معمول فرمايید.

-  درج هرگونه مهر، نشانه و نوشتار در شناسنامه‌های نوزاد (نمونه جدید) اكیداً ممنوع است 

-  دست بردن در مندرجات شناسنامه به هر صورت اكیداً ممنوع و با متخلفین برابر قانون رفتار خواهد شد.

- ودیعه گذاشتن شناسنامه به هر جهت و در هر جا ممنوع است.

 

 

صفحه اصلي | تقویم | سرود ملی | رواديد الكترونيك | اطلاعات تماس | تماس با ما | گالری تصاویر | نقشه سایت | جستجو